Sztrájk a gyakorlatban

 

A napokban két szakszervezet, a Lear Munkavállalók Szakszervezete valamint a Nehézfémipari Szakszervezet is sztrájkot hirdetett, így most nézzük meg, hogy mi is történik ilyenkor.

Mikor sztrájkolnak a szakszervezetek?

Egy korábbi cikkünkben már említettük, hogy a bértárgyalások során, ha szükséges akkor a szakszervezetek nyomásgyakorló eszközhöz is folyamodhatnak ez pedig nem más, mint a SZTRÁJK.

A magyarországi szakszervezetek számos esetben folyamodnak sztrájkhoz, de leggyakrabban akkor élnek ezzel a nyomásgyakorló eszközzel, ha a bértárgyalások nem vezetnek eredményre, és a munkavállalók követelései nem teljesülnek. Ilyen esetekben a szakszervezetek sztrájk bizottságot hoznak létre, amely megszervezi és irányítja a sztrájkot. A sztrájk lehet figyelmeztető sztrájk, amely csak néhány órát tart, vagy határozatlan ideig tartó általános sztrájk is.

Nagyon fontos leszögezni, hogy a sztrájknak vannak szabályai, amit mindkét félnek (munkavállalónak és munkáltatónak) be kell tartani!

Még mielőtt a tényleges munkabeszüntetésre kerülne sor, a szakszervezetek kollektív munkaügyi vitát kezdeményeznek, amelynek a bejelentésétől számított első hét napján belül egy alkalommal, figyelmeztető sztrájkot lehet tartani.

Első lépésként a szakszervezetek felmérik „hivatalosan” a sztrájk hajlandóságot: ilyenkor a sztrájkban részt venni kívánó munkavállalók aláírásukkal támogatják, mondjuk úgy, hogy igazolják azt, hogy a sztrájkban részt kívánnak venni. (Az aláírás nem jelent elköteleződést, később dönthet úgy a munkavállaló, hogy nem vesz részt a sztrájkban, illetve aki esetleg az aláírásgyűjtés idején nem nyilatkozott a részvételéről az ettől függetlenül a munkabeszüntetésen részt vehet.) 

Az adott vállalat minden munkavállalója részt vehet a szakszervezet által szervezett sztrájkban, függetlenül attól, hogy tagja-e szakszervezetnek vagy sem. Egy kivétel van: kölcsönzött munkaerő nem sztrájkolhat. 

Fontos tudni, hogy a szakszervezet az összegyűjtött aláírásokat semmilyen körülmények között nem adja át a munkáltatónak!

Sztrájk szervezése és lebonyolítása

A bizalmi küldöttek és az elnökség kialakítja a sztrájkkövetelést. Ez igazából megegyezik azokkal a pontokkal, amiket a bértárgyalás során is képviseltek.

Sztrájkolni kizárólag a bértárgyalás alatt már előterjesztett összegért, százalékokért, juttatásokért lehet. (Pl., ha a szakszervezet a bértárgyalás ideje alatt 10% béremelést kért, akkor a sztrájk követelés nem lehet 15%.)

A szakszervezet sztrájk bizottságot hoz létre, amely megszervezi és irányítja a sztrájkot. A bizottság tájékoztatja a munkavállalókat a sztrájk részleteiről – úgy, mint időpont, időtartam, helyszín –, valamint mozgósítja őket a részvételre.

Az előre meghirdetett időpontban, és a (többnyire) munkáltató által kijelölt helyszínen a munkavállalók összegyűlnek, és a meghirdetett időtartam teljes ideje alatt ott tartózkodnak. Amennyiben a szakszervezet rendelkezik kollektív szerződéssel, annak záradéka rendelkezik sztrájk esetén az elégséges szolgáltatásokról. Nagyon fontos, hogy a sztrájkban résztvevő munkavállalók nem tehet kárt a munkáltató tulajdonában. (Szóval ne törjön-zúzzon senki mert az nem segíti elő a helyzetet, sőt, csak ront rajta.)

Mi történik eközben a munkáltató és a szakszervezet között?

A sztrájk alatt a szakszervezet folyamatosan nyomás alatt tartja a munkáltatót, és próbál megegyezni vele. Amennyiben megállapodás születik, akkor a sztrájkot azonnal be kell szüntetni.

Fontos tudnivalók a sztrájkról

  • A sztrájk alapvető jog, amelyet a magyar jogszabályok is elismernek.
  • A sztrájkban való részvétel önkéntes.
  • A sztrájk alatt a munkavállalók nem kapnak munkabért.
  • A munkáltató nem tilthatja meg a sztrájkot, és nem alkalmazhat szankciókat a sztrájkban résztvevő munkavállalókkal szemben.

A sztrájk egy komoly nyomásgyakorló eszköz a szakszervezetek kezében a munkáltató felé, de az ezzel járó felelősség legalább ekkora nyomást helyez a szakszervezetre, ezért fontos, hogy a sztrájk ideje alatt minden résztvevő munkavállaló betartsa az ide vonatkozó szabályokat, irányelveket, lokális szabályozásokat.

Frissítés: A Lear Munkavállalók Szakszervezetet a mai napon (2025.02.11)megállapodott a 2025.évet érintő bérmegállapodás részleteiről, így a sztrájkkészültséget visszavonták.

https://femgep.hu/megallapodas-szuletett-a-lear-gyori-telephelyen-felfuggesztettek-a-sztrajk-elokeszuleteit/

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Fel