Új unió a közlekedési ágazat dolgozóiért

KDMU alapítás

Öt közlekedési szakszervezet létrehozta a Közlekedési Dolgozók Magyarországi Unióját (KDMU), hogy egységesen képviseljék a munkavállalók érdekeit és javítsák helyzetüket. A KDMU célja a bérek emelése, a munkakörülmények javítása és a munkavállalói jogok bővítése. Az unió együttműködik más hazai és külföldi szervezetekkel is.

Szövetség a válságba került ágazat munkavállalóiért. Minden eddiginél erősebb érdekképviseletbe tömörült öt közlekedési szakszervezet. A tegnap – november 4-én – délután megalakult Közlekedési Dolgozók Magyarországi Uniójának célja az ágazatban dolgozó munkavállalók érdekképviselete, gazdasági és szociális helyzetének javítása, s közös fellépés egyebek között akár már a közelgő bértárgyalásokon is – közölte az egyik alapító, a Vasutasok Szakszervezete.

Gondos előkészítés után megvalósult egy régóta érlelődött terv, a közlekedésben dolgozók egységes képviseletének létrehozása. Öt szakszervezet aláírta a Közlekedési Dolgozók Magyarországi Uniójának (KDMU) létrehozásáról és működtetéséről szóló alapszabályt, s ezzel létrejött egy új érdekvédelmi szervezet, amely az eddigieknél koncentráltabban képviseli a közlekedésben dolgozókat – közölte Meleg János. A Vasutasok Szakszervezete elnöke elmondta, az alapítók célja az érintett munkavállalók gazdasági és szociális helyzetének határozott és látványos javítása, amelyre a közös fellépéssel az eddigieknél nagyobb esély lehet. A KDMU tagjai elvárják, sőt követelik, hogy előzetesen véleményezhessék az ágazatban dolgozókat érintő jogszabály-tervezeteket, valamint a munkaviszonyra vonatkozó más szabályokat.  Az unió határozott szándéka az is, hogy elősegítse tagjai munkaviszonnyal kapcsolatos jogainak kiszélesítését, kibővítését, s üzemi tanácsok, munkavédelmi képviseletek létrehozását és működését – részletezte az elnök. Meleg János azt is elmondta, hogy a most alakult szerveződés együttműködést kínál – és kér – az azonos vagy hasonló munkavállalói érdekképviseletet ellátó külföldi szövetségekkel és természetesen hazai civil szervezetekkel. A szövetséghez csatlakozhat bármely, a közlekedés területén működő szakszervezet – jelentette ki az elnök. Az összefogást a Magyarországon uralkodó közlekedési válság, a szektor fejlődése és a világ kihívásainak való megfelelés is indokolta – magyarázta.

Miután az alapszabály aláírásával megalakult a közlekedési unió, a résztvevő szervezetek meg is kezdik a közös munkát, ami akár már a hamarosan élesbe forduló bértárgyalásokon is érződni fog. Az egység olyan erő, amellyel a korábbinál lényegesen látványosabb eredményt lehet majd elérni nemcsak a bérek, hanem a munkakörülmények és amunkavállalói jogok terén is – szögezte le az elnök.

A Közlekedés Dolgozók Magyarországi Uniójának alapítói:

Független HÉV Szakszervezet

HÉV Dolgozók Szakszervezete

Közösségi Közlekedési Szakszervezet – Az Egységes Közlekedési Szakszervezet

Pályavasúti Dolgozók Szakszervezete

Vasutasok Szakszervezete

Forrás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Fel