Tizenkét, közszférában dolgozó munkavállalókat tömörítő szakszervezet fordult az Alkotmánybírósághoz, mert 2024. január 1-jétől eltörölték az automatikus szakszervezeti tagdíjlevonás lehetőségét a közférás szakszervezetek tagjainál. Ez alkotmányosan aggályos a beadványozók szerint, hiszen más szakszervezetekhez képest hátrányosan vannak megkülönböztetve. Ez a hátrányos megkülönböztetés az érintett szakszervezetek munkájának ellehetetlenülését okozhatja.
Világszerte alap tanács a szakszervezeteket működtetők számára, hogy mindenképp tegyék automatikussá a tagdíjlevonást – praktikusan a fizetésből -, mert ez nemcsak a munkavállaló számára könnyebbség, hanem a tagság megtartásának is fontos eszköze: így ugyanis nem kell havonta a tagdíjbefizetésekkel külön bajlódni.
Magyarországon ez a lehetőség adott volt a szakszervezetek számára. Míg hirtelen kivételt nem képeztek a közszférában dolgozók szakszervezetei: náluk ugyanis a kormány eltörölte az automatikus tagdíjlevonás lehetőségét.
Ennek a döntésnek az alkotmányossági aggályaira mutat rá a tizenkét, közszférás szakszervezet beadványa, melyben egyben kérik az alkotmányossági panasz felülvizsgálatát és a hátrányos döntés eltörlését is.
A tizenkét panaszos szakszervezet:
Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (BDDSZ)
Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ)
Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete (KKDSZ)
Központi Statisztikai Hivatal Szakszervezete (KSH-SZ)
Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálatban Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ)
Magyarországi Mentődolgozók Szövetsége (MOMSZ)
Nemzeti Adó- és Vámhivatal Országos Szakszervezete (NAVOSZ)
Pedagógusok Szakszervezete (PSZ)
Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete (SZÁD)
Szociális Területen Dolgozók Szakszervezete (SZTDSZ)
Társadalombiztosítási Dolgozók Szakszervezete (TBDSZ)
Vám és Pénzügyi Dolgozók Szakszervezete (VPDSZ)
Az Alkotmányjogi panasz benyújtására vonatkozó indítványt itt lehet elolvasni>>