2024. január 18-a igencsak különlegesre sikerült Észak-Írországban: ekkorra hirdetett ugyanis 16, kifejezetten közalkalmazottakat, közszolgálatokat végző munkavállalót tömörítő szakszervezet összehangolt sztrájkot, amit meg is tartottak.
A 16, sztrájkban résztvevő szakszervezet:
- British Dietetic Association (BDA)
- Charted Society of Physiotherapists (CSP)
- GMB
- Irish National Teachers’ Organisation (INTO)
- Society of Radiographers (SoR)
- Siptu
- National Association of Headteachers (NAHT)
- National Association of Schoolteachers and Union of Women Teachers (NASUWT)
- National Education Union (NEU)
- Nipsa
- Royal College of Midwives (RCM)
- Royal College of Nursing (RCN)
- Ulster Teachers Union (UTU)
- Unison
- Unite
- University and College Union (UCU)
Mi vezetett idáig? Miért sztrájkoltak többszázezren Észak-Írországban?
A Magyarországon élők számára nem lesz újdonság: az elmúlt években – köszönhetően talán a leginkább a járvány okozta globális felfordulásnak – elmaradt a béremelések egy része a közszférában Észak-Írországban, az infláció miatt pedig csökkent a reálbér növekedése, vagy épp csökkenés következett be a reálkeresetekben.
Ezt elégelték meg a munkavállalók és a szakszervezetek, és összefogva nagyon erős nyomást akartak helyezni a kormányzatra. Úgy tűnik, sikerült is.
Fontos kiemelni, hogy ez a közszférát és a közszolgáltatásokat érintő sztrájk volt, így azok az ágazatok álltak le egy napra, amiknek a hiányát minden állampolgár azonnal megérzi a bőrén: közhivatalok, egészségügy, mentők, bíróságok, közlekedés, oktatás.
Sem vonat, sem busz nem járt ezen a napon, nem volt tanítás, és előzőleg a kormányzat még arra is felhívta a figyelmet, hogy január 18-án mindenki jól fontolja meg, hogy elmegy-e orvoshoz, mert a teljes egészségügy is érintett volt a sztrájkban.
A rendőröknek tilos sztrájkolniuk Észak-Íroszágban, de a rendőrszakszervezet előre jelezte, hogy lélekben ők is ott lesznek a sztrájkolók között, és ők is ugyanúgy elégedetlenek.
Külön érdekesség még, hogy Észak-Írországban, annak ellenére, hogy Egyesült Királyság része, a közszférában sok esetben kevesebb fizetést kapnak például az Angliában dolgozóknál. Nyilván ez is egy parázs tud lenni egy sztrájk-hajlandóság éppen fellobbani készülő tüze alatt, főleg, ha közben különleges politikai és társadalmi helyzet is jelen van a szituációban.
Mik a következmények?
Az Egyesült Királyság kormányzata természetesen pénzt ajánlott – elkülönített források formájában –, de a szakszervezetek szerint a gesztus még nem elég, ráadásul ebben még az Észak-Írországi kormányzati instabilitás is érintett, hiszen politikailag elkülönült egységet alkotnak, de jelenleg nincs ügyvezetője az országrésznek. Ebből kifolyólag gyors sztrájk-siker, vagy gyors konszenzusos megegyezés nem várható.
Egy szakszervezeti vezető a Belfast Telegraphnak azt mondta, hogy az engedetlenség kiszélesítése – utak lezárása, épületek elfoglalása – is a lehetséges forgatókönyvek között vannak a jövőben.
Forrás: BBC